Úseky řeky
Vltava z Borové Lady až do Č. Budějovic


Pro vodáky začíná být zajímavá již Teplá Vltava z Borové Lady. Tento úsek je možné absolvovat jen za jarního tání.

Od obce Lenora se sjíždí do Pěkné nebo do Nové Pece tzv. Horní Vltava.
Tento úsek lze splout za jediný den, popřípadě si plavbu rozdělit na dny dva a přenocovat v tábořišti Soumarský Most. Tady proplouváte přírodní rezervací, kde je veškerá lidská činnost hodně omezena.


Většina vodáků ale začíná svou plavbu ve Vyšším Brodě, odkud splutí do Českých Budějovic trvá zhruba čtyři až pět dní. Z Vyššího Brodu Vltava protéká krásnou zalesněnou krajinou s mnoha historickými památkami. Dnes už prakticky všechny sjížděné úseky lemuje hustá síť hospůdek kiosků a kempů. Vodácká cesta na Vltavě končívá obvykle v Boršově, ale můžete si plavbu natáhnout a doplout až do Českých Budějovic do slepého ramene řeky Malše, kde přistanete prakticky v centru města pár kroků od náměstí. Plavba dále do Českého Vrbného a do Hluboké nad Vltavou už není vodácky zajímavá. Snad jen, že v Českém Vrbném je umělý slalomový kanál s kempem a na Hluboké krásný a známý zámek.Borová Lada - Lenora ( ř. km 416,55 - 396,35 )

Tento úsek je možné absolvovat jen za jarního tání v termínu 15. 3. - 31. 5. od 8,00 do 18,00 hod. jen SO,NE – viz. pravidla splouvání. Obtížnost je WW I+, není proto doporučován začátečníkům.

Lenora – Pěkná - Nová Pec ( ř. km 395,9 – 373.5 - 363,6 )

Plavbu na otevřených kánoích lze za příznivých podmínek zahájit v Lenoře. Protože zde Vltava protéká Národním parkem Šumava, vztahuje se na tento úsek řada omezení. Přesná pravidla splouvání najdete na www.npsumava.cz. Je zde zakázán výstup na břeh mimo povolená odpočinková místa. Plavbu o délce 31 km lze rozdělit na 2 dny s přespáním na tábořišti v Soumarském mostě nebo lze jet třeba jen krátký úsek ze Soumarského mostu do Pěkné – 16 km. Protože zde řeka meandruje, má úzké koryto občas s překážkou, není při vyšším stavu vody vhodná pro úplné začátečníky. Dovoleno je splouvání pouze na kanoích, nikoliv na raftech.

Nová Pec - Vyšší Brod ( ř. km 363,6 - 318,9 )

Příjezdem do Nové Pece začíná vzdutí přehradní nádrže Lipno. Zde doporučujeme plavbu přerušit a do Vyššího Brodu se přepravit po souši. Starší ročníky pamatují, že se Lipno ještě píchalo (rozuměj přepádlovalo). Nebo se mohla využít síla větru. I dnes si dovedu představit, že by to znovu mohlo být - pro mnohé, kteří mají čas - romantické.

Vyšší Brod - Boršov ( ř. km 318,9 - 248,6 )

Jde o nejvíce sjížděný úsek Vltavy. Přehradní nádrž Lipno zaručuje splavnost i v době největšího sucha. Ale i v dobách dešťů je stav vody optimálně regulován. Od roku 1997 je Vltava a její okolí v tomto úseku prohlášena za chráněnou krajinnou oblast. Tento úsek lze zvládnout za 3 - 5 dnů. Podél řeky je řada vodáckých tábořišť a hospůdek. Vodácký program můžete zpestřit prohlídkou kláštera ve Vyšším Brodě, hradu Rožmberk, zámku a města Český Krumlov, kláštera Zlatá Koruna a zříceniny Dívčí Kámen.

Boršov - Hluboká nad Vltavou ( ř. km 248,6 - 228,4 )

Z Boršova je možné pokračovat až do Hluboké nad Vltavou. Řeka však již opouští romantické koryto obklopené lesy a protéká městem České Budějovice, kde je obtížné překonávání jezů. Zpestřením může být zastávka na umělé slalomové trati v Českém Vrbném. Zde je však možný trénink pouze po dohodě s provozovatelem a na uzavřených lodích nebo člunech.

Hluboká nad Vltavou - Praha - Mělník( ř. km 228,4 - 0 )

Další plavbu nepopisujeme, i když víme, že existuje spousta nadšenců, kteří tuto trasu jezdí. Pokud je to právě Vaše parketa, napište nám a pomozte nám stránku doplnit.
Logo Cesta Sports
Logo Půjčovna raftů Pirát
Logo Odysea

login icon Přihlášení
login icon Mapa Vltavy s jezy a kempy
Mapa Vltavy - jezy, kempy
login icon Podrobná mapa služeb
Mapa Vltavy - Služby
login icon Důležité informace