Doprava na vodě

Pro cestu na vodu se nabízí řada možností. Vlakem, linkovými spoji ČSAD, případně vlastním vozem. Vlak je stále pro velkou spoustu vodáků přitažlivý a je využíván. Autobus méně, je používán většinou jen velkými hromadnými zájezdy. A autem jezdí hlavně jednotlivé rodiny nebo jejich skupiny.
VLAKEM

Výchozí místa: Vltava nad Lipnem: Lenora, Soumarský most

Do Lenory a na Soumarský most.
Na horním toku se železniční trať stále potkává s řekou. Vystačíte tu s vlakem, jak při příjezdu, tak i při odjezdu. Návrat ze zastávky v Pěkné nebo ze stanice Nová Pec.

Přejezd Lipna.
Přejezd Lipna není ani vlakem ani autobusem rozumně proveditelný. Pokud nemáte vlastní auta, pak se jako nejlepší jeví využití služeb půjčoven lodí, které přepraví jak vás, tak i lodě. Všechny půjčovny tuto možnost běžně nabízejí.


Výchozí místa: Vltava pod Lipnem: Vyšší Brod, Rožmberk

Do Vyššího Brodu.
Přímo k hrázi vyrovnávací nádrže Lipno II vás dopraví trať z Českých Budějovic směr Rybník, Horní Dvořiště, Summerau (to už je v Rakousku). V Rybníku přestoupíte na přípoj směr Lipno. (přípoj v Rybníku na budějovickou soupravu vždy počká). Ve Vyšším Brodě jsou výstupní stanice dvě, tu první, Těchoraz minete a vystoupíte až ve stanici U Kláštera. Odtud to máte pár kroků do kempu Pod Hrází, to je výchozí místo naprosté většiny všech vodáckých výprav.

Do Rožmberka.
Železniční stanice Rožmberk je od městečka vzdálená asi 4 km. Vadit to ale nemusí, pohodlně se můžete nalodit hned, jak na této stanici vystoupíte. Je totiž kousek od „Veverek“, známého místa kde se tok řeky prudce ohýbá k severu. Půjčovny Veverky dobře znají a lodě tam snadno dovezou. Do Rožmberka doplujete už sami asi za cca 1 hodinu.

Pro návrat domů: Český Krumlov, Zlatá Koruna, Boršov, České Budějovice

Tato čtyři místa připadají v úvahu pro návrat z vody domů. Všechna leží na trati České Budějovice – Volary. Jediným problémem je to, že v Českém Krumlově a ve Zlaté Koruně je nádraží vysoko nad řekou a šlape se k němu s bagáží dlouho. Využijte nějakého taxíka nebo se opět domluvte s Vaší půjčovnou lodí. V Boršově je to na nádraží od vody pár kroků a v Českých Budějovicích využijete pro cestu na nádraží MHD. V Boršově je už také MHD spojení do Budějovic..
AUTOBUSEM

Autobus je dnes vodáky využíván hlavně na dolním toku mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem jako doplněk k vlastní dopravě autem. Jezdí tady dobrá přímá linka. Bohužel při cestě do Zlaté Koruny musíte v Krumlově přesedat a dál do Boršova už žádné rozumné spojení není. Nabízí se tady několik možností, jak využít vlastní auta nebo spolupráci s půjčovnou lodí.
AUTEM

Pokud na vodu vyrazíte vlastním vozem, zaparkujete ho bez problémů ve většině vltavských kempů. Provozovatelé mají pro parkující vodáky vyhrazená místa, kde lze auta po dobu splouvání za poplatek odstavit. Zaparkujete samozřejmě i na řadě míst v blízkosti vody mimo kempy. Mějte ale na paměti, že v kempech jsou auta v relativním bezpečí. Navíc některá místa kolem řeky nejsou pro osobní vozy dostupná. Množství silniček a cest kolem řeky je totiž často označeno značkami zákaz vjezdu pro motorová vozidla. Dalším úskalím jsou neoplocené soukromé pozemky, ne vždy jsou jejich majitelé svolní nechat zde volně pohybovat veřejnost. Vlastním vozem nedojedete ani do známého tábořiště Dívčí Kámen, které leží na území CHKO Blanský Les. OÚ Holubov, do jehož katastru tábořiště patří, sice uděluje výjimky, ale jen pro skupiny čítající 20 a více osob a o povolení je třeba zažádat předem v úředních hodinách.

Mnoho vodáků svá auta využívá k přepravě bagáže. Je-li k dispozici více aut, vždy ráno před vyplutím se všechna i s bagáží převezou do cílové stanice naplánované pro daný den. Jedním autem se pak řidiči vrátí na start. A odpoledne se jeden abstinent s kamarádkou, co nepije, vracejí pro poslední zbylé auto.

Hojně užívaným způsobem přepravy je využití služeb některé z půjčoven lodí, to platí samozřejmě v případě, že máte lodě vypůjčené. Většina půjčoven Vás ochotně přepraví i z bagáží na začátek plavby a po splutí vyzvedne. Často využívanou službou je transfer řidičů mezi kempy. Je to obdobné, jako v případě s vlastními auty. Po vysazení posádky na startu plavby, svezou řidiči své vozy do místa doplutí, odkud je pracovník půjčovny dopraví zpět na místo vyplutí.

Dobrá rada: Často po doplutí vodáci řeší, jak se dostat pro svá auta zpět do Vyššího Brodu. Zkuste oběhnout v kempu dodávky půjčoven, které zde určitě potkáte, možná narazíte na někoho, kdo má stejnou cestu.

Horní Vltava

Na horním úseku řeky nad Lipnem lze dojet přímo na místa, kde se splouvání obvykle zahajuje, i na místa doplutí. Parkování je bez problémů v tábořištích v Lenoře i na „Soumaráku“. V Pěkné u mostu můžete lodě pohodlně vyzvednout, zdržovat se zde je ale možné pouze po dobu nakládání lodí. V Nové Peci dobře poslouží kempík hned u silničního mostu na pravém břehu. Pokud z Pece pokračujete po vlastní ose do Vyššího Brodu, počítejte se vzdáleností bezmála 50 kilometrů.
TAXISLUŽBA

Vodáci jí také využívají, ale spíš jako nouzovou alternativu. Poměrně vysoké jízdné brání jejímu častějšímu používání. Když taxík plně obsadíte a jízdné si mezi sebou rozpočítáte, cena už bývá snesitelnější. Výhodou taxislužby je absolutní flexibilita. Taxíky Vás vyzvednou prakticky všude a převezou, kamkoliv jim to podmínky dovolí. Taxislužby v blízkosti Vltavy se vodácké klientele přizpůsobily a nabízejí jak přepravu vícemístnými vozy, tak i převoz většího množství zavazadel krytými přívěsnými vozíky.


Logo Cesta Sports
Logo Půjčovna raftů Pirát
Logo Odysea

login icon Přihlášení
login icon Mapa Vltavy s jezy a kempy
Mapa Vltavy - jezy, kempy
login icon Podrobná mapa služeb
Mapa Vltavy - Služby
login icon Důležité informace