Nástupní a výstupní místa


Obecně se dá říci, že volně přístupná místa na březích řeky stále rychleji ubývají. Většina jich dnes má své majitele, kteří na nich provozují svou obživu, kempy, kiosky nebo půjčovny lodí. Takže zbývají mosty nebo jezy s častými zákazy buď vjezdu, nebo zastavení. Proto uvedeme jen taková místa, kde jsme si jisti, že někomu nešlápneme na kuří oko. Stejně je to bez záruky.

Dobrou možností, kde jít na vodu, jsou určitě kempy. Pokud tam ale nejste ubytovaní nebo si neberete lodě z místní půjčovny, mohou vám to znemožnit nebo chtít nějaký poplatek. Ale ve většině případů se nějak domluvíte. Kempy nebudeme detailně uvádět, jsou popsány na jiném místě.

Nad Lipnem

Most v Borových Ladách, ř. km. 416.6 je první možné místo, kde začít s plavbou. Na kilometru 413.4 je to dále kemp Zahrádky a na kilometru 408.3 je parkoviště u Polky. Tady také končí NP a dále je sjíždění až do Lenory bez omezení. Další vhodné nástupní místo je v kempu v Horní Vltavici, ř. km. 403.3.

V Lenoře se vystupuje nebo nastupuje buď u silničního mostu, ř. km. 396.3, nebo na tábořišti v Houžné, ř. km. 395.8. O kousek dál začíná opět NPŠ a omezení splouvání.

Soumarský most, ř. km. 389.9. Nejznámější místo začátku pro úsek do Pěkné nebo až do Nové Pece, ale také nejvíce regulovaná část řeky. V Pěkné, 373.5, se nesmí parkovat u mostu, ale smí se tam zajet a naložit. V Nové Peci u mostu, 363.7, je už místa dost pro všechny.

Vyšší Brod

Kemp Pod Hrází. Tradiční místo začátku splouvání. Můžete tu za poplatek nechat stát své auto několik dní.

Parkoviště pod klášterem Vyšší Brod. Malé parkoviště za poplatek, dobrý přístup k vodě, vícedenní parkování nepříliš vhodné.

Ohyb řeky U Veverek, ř . km. 312.6, křižovatka silnice Vyšší Brod – Dolní Dvořiště s odbočkou na Rožmberk. Po pravé straně řeky je malé parkoviště, kde se dají vyložit lodě a jít na vodu, auta se tu určitě na delší dobu nedoporučuje nechávat, je to příliš frekventované místo.

Rožmberk

V Rožmberku se dá najít podél silnice na pravém břehu řeky vždy nějaký plácek na vyložení lodí, není to tu ale nikde na velký autobus. Ještě před začátkem vsi je na břehu volná plocha, myslím, že to je určeno pro dřevaře, to je jedna možnost, a pak je miniparkoviště asi 50 m před silničním mostem, také ještě na pravém břehu řeky. Po přejetí mostu na levý břeh se ocitnete na náměstí, na jeho konci se dáte vpravo – je to pár kroků k jezu. Tím je asi výčet veřejně přístupných míst k řece v Rožmberku uzavřen. Rožmberk se nehodí k nastupování na vodu pro větší výpravy.

Pod Rožmberkem je pak na pravém břehu na ř. km. 307,0 vodácký kemp, pozor – odbočka na něj je v Rožmberku v blízkosti benzinové pumpy - strmě nahoru přes hrad. Autobus tam projede.

Z Rožmberka vede silnice po levém břehu řeky. Další přístup k vodě je až v místě

Branná u brodu přes řeku, ř. km. 297,9. Po obou stranách řeky jsou tu také kempy – Pod Čeřínem a U Fíka.

Zátoň – silniční most, ř. km. 295,9. Za mostem vlevo - pozor soukromý pozemek, dá se tam s loděmi přistát a jít na oběd, ale nakládání a vykládání nedoporučujeme.

Všeměry – silniční most, ř. km. 294,3. Před mostem vpravo leží kemp Vltava a za mostem vpravo je také přístup k vodě, i když nepříliš komfortní.

Na pískárně – ř. km. 292,7 – 292,4, dva sousedící kempy na levém břehu – U Vikinga a Pískárna.

Větřní

Pod jezem ve Větřní je na konci papíren silniční most, ř. km. 288,0. Pod mostem na pravém břehu je dobrý přístup k vodě.

Další jez Konopa ( U papouščí skály, ř. km. 286,4 ) je přístupný z pravého břehu, ale silnička, která okolo jezu vede směrem do Větřní má zákaz vjezdu automobilů. Hned pod jezem, asi 200 m je velký prostor před kempem Vltavan také vpravo, to už je ale Český Krumlov.

Český Krumlov

Pokud plánujete projet městem s jeho jezy, máte několik možností startu. Buď se začíná pod kempem ve Spolí u lávky přes řeku na jezu Na Rechlích, ř. km. 284,9 nebo o 600 m níže - těsně před prvním silničním mostem v Krumlově je malý travnatý plácek za autobusovou zastávkou. Obě možnosti z pravého břehu.

Do centra Českého Krumlova se s autem nesmí, první možností, kde nakládat, je parkoviště u pivovaru Eggenberg na konci města nalevo a hned o 100 m dále napravo U Jatek. Dobrou volbou je kemp - Krumlov (U Trojice), ř. km. 280,5. Před kempem je dost místa i na bus.


Rájov – za silničním mostem na pravém břehu je malý plácek, ale je lepší dojet až k jezu ve Zlaté Koruně, kde je místa dost, ř. km 269,0.

Zlatá Koruna

Ve Zlaté Koruně jsou dva velké kempy vedle sebe a také velké parkoviště v blízkosti mostu, ř. km. 268,7. Určitě se tady dá dobře nalodit i vylodit. Pod Zlatou Korunou je 20 km řeky bez rozumného přístupu k vodě. Silnice se k řece vrací až ve vsi Boršov.

Boršov nad Vltavou

První možností je kemp Poslední štace, kde se za poplatek nakládá, druhou možností je pak levý břeh přímo pod železničním mostem v Boršově, ř. km 248,55, volně přístupné místo, kde se většinou s plavbou končí.

Logo Půjčovna raftů Pirát
Logo Cesta Sports
Logo Odysea

login icon Přihlášení
login icon Mapa Vltavy s jezy a kempy
Mapa Vltavy - jezy, kempy
login icon Podrobná mapa služeb
Mapa Vltavy - Služby
login icon Důležité informace