Poprvé na vodě
Nejznámějším úsekem Vltavy je oblast mezi Vyšším Brodem a Boršovem. Tento úsek doporučujeme vodákům – začátečníkům.
Vltava je zde regulována Lipenskou přehradou, takže je celoročně splavná, i když je sucho. Minimální stanovený průtok je 6 m3 ve Vyšším Brodě, což sice není moc, ale na splutí to stačí. Na druhé straně v období dešťů přehrada zadržuje přítoky a průtok je omezován. Ideální stav pro vodáky je tak někde mezi 10 až 20 m3.
Půjčení lodí
Před vypůjčením lodí z půjčovny si musíte rozvážit, zda chcete sjíždět na kanoích nebo na raftech. Raft ( nafukovací člun) je jednodušší na řízení a nehrozí tu tak vysoké nebezpečí převrhnutí. Bez problémů lze na něm sjíždět jezy. Proto je vhodný pro ty, kteří si příliš nevěří nebo třeba pro rodiny s malými dětmi. Raft má ale také nevýhody, tou hlavní je nedostatek místa na bagáž. Raft je obvykle určen pro 4 až 6 osob, ale pokud bude mít každý vodák jeden barel na své věci, není kam to všechno dát a navíc je plavidlo přetížené. Hůře se ovládá a hrozí nebezpečí jeho poškození o dno nebo při nechtěném nájezdu na ostrou překážku. Další nevýhodou raftu je nutnost neustálé regulace tlaku, ráno a v zimě se raft dofukuje, na slunci a v horku se musí upouštět, aby nepraskl.
A co hovoří pro kanoe? Jsou ideální pro vícedenní plavbu. Vejde se sem více věcí než do raftu – bagáž, děti, psi, … Kanoe je výzvou pro ty, kteří mají sportovního ducha a nebojí se možného převrhnutí. To se totiž jednou za čas stane každému, občas i těm zkušenějším. Pokud se pro kanoe rozhodnete, zkuste nejprve ovládání lodi na klidné vodě a bez bagáže. Ve většině půjčoven lodí najdete někoho, kdo Vám poradí a řekne, co a jak nebo s Vámi i prakticky na řece projde základní prvky řízení lodi.
Balení zavazadla
V půjčovně si půjčte 50 litrové vodotěsné barely a vylučovací metodou snižujte počet svých „nutných“ věcí tak, abyste se nakonec do jednoho barelu vešli. Je to ale hodně rozdílné. Někdo to pojímá spartánsky, jiný to plánuje jako expedici do Antarktidy. Je rozdíl, zda nocujete ve stanu nebo v chatce natož v penzionu. Uvedu jen to základní, na co byste určitě neměli zapomenout:
Plavky, tričko, kraťasy, pokrývka hlavy (čepice či klobouk), sluneční brýle, opalovací krém, pevné boty do vody, šusťáková bunda, kalhoty, pláštěnka, rezervní oblečení. Boty jsou velmi důležité, protože vám nejenom pomáhají tlumit nárazy na kameny při překlopení, ale také vás chrání před střepy, plechovkami a p. Volně nášlapné sandály nejsou vůbec vhodné, při prvním cvaknutí jsou pryč, gumovky jsou také nevhodné, plné vody fungují jako závaží. Tip: vezměte si gumičku na brýle, určitě neplavou.
Překontrolujte si těsnění na barelu, zda je nepoškozené. Přesto ale nejdražší věci zabalte ještě do igelitového pytle. Variantou k plastovým konvím jsou lodní pytle, vaky, které nejsou ale ve všech případech stoprocentní jistotou. Vhodná je kombinace barel – vak, protože v barelu máte to nejdůležitější a ve vaku to ostatní, ale ten vak je oproti barelu daleko skladnější v lodi. Můžete si také pořídit malý barýlek nebo vak, kde máte doklady, peníze, cigarety, fotoaparát apod. stále při sobě a nemusíte se bát nechat sudy v lodi, když od nich odcházíte, třeba prohlédnout si jez.
Plánování trasy
Za jeden den ujedete pohodlně 10 až 20 km. To jsou 2 – 4 hodiny čistého času. K tomu si ale připočítejte zastávky plánované na odpočinek a občerstvení, ale i zastávky neplánované. Každé převržení lodi znamená 20 – 30 minut navíc (dostat loď ke břehu, vylít z ní vodu, zhodnotit situaci – kdo za to může, kde se stala chyba, převléknout se do suchého, pořídit nezapomenutelné foto apod.). Další čas navíc znamenají jezy. Většina je jich na Vltavě sjízdných. Jako začátečníci před každým jezem vystupte, abyste si ho prohlédli a rozhodli se, zda ho pojedete nebo ho přenesete. Návodem vám budiž ostatní projíždějící vodáci a doporučení a pokyny vaší půjčovny lodí.
Při plánování trasy hodně záleží na způsobu dopravy Vašich zavazadel. Pokud máte všechno s sebou v lodi a nepoužíváte auto nebo jiný způsob dopravy, jste daleko svobodnější a můžete se přizpůsobit situaci. Někde se vám zalíbí a klidně tam zůstanete déle nebo naopak při chuti pádlovat dojedete dále, než jste plánovali. Kempy a hospůdky jsou na tomto úseku řeky doslova na každém kroku. Na řece se v létě koná také celá řada akcí, které mohou stát za vaši pozornost.
Děti a zvířata
Pro děti pobyt na vodě znamená nějaký zážitek až tak od 3 až 4 let věku. Do té doby z toho nemají rozum. Neplatí zde ale žádná striktní pravidla. Jde jen o to, zajistit si maximální bezpečnost. Problémem u malých dětí, ale také u zvířat bývá nečekaný pohyb v lodi z jedné strany na druhou, což pro vás může znamenat nechtěnou koupel. Proto jsou tu vhodnou variantou spíše rafty. Pro děti si vezměte vesty s límcem a popruhem mezi nohama. Malá dětská pádla jsou s užší trubkou a menším listem – každý „vodák“ má mít své. Při průjezdu jezem je nechte sedět uprostřed, aby vám nevypadly z raftu ven. Počítejte také s tím, že na vodě v létě bude mnoho lidí a žádný klid, takže děti nebudou spát a psi budou nervózní.
Bezpečnost na vodě
Toto téma je na víc než na několik odstavců. Proto pro vás chystáme celý seriál článků nejen pro začátečníky. Snad jen na začátek, nepřeceňujte své síly, mějte před vodou respekt, je to ten nejsilnější z živlů. Cesta z alkoholové euforie na hřbitov může být krátká. Přemýšlejte, než se pustíte do složitějších míst, plánujte i co budete dělat, pokud se vše nebude vyvíjet dobře, jezděte ve skupině a vždy si berte vestu, chrání vás před šokem ze studené vody a před nárazem těla na překážku.