Reakce na článek na iDNES
Reakce na článek na iDNES
Vodáci jsou zde vykresleni jako vrazi řeky a celý turistický průmysl je špiněn slovy redaktorů a aktivistů, a to včetně představitelů obce Vyšší Brod.

Je vodáctví na Vltavě opravdu tak neúnosné?

V posledních letech se na řadě zpravodajských serverů stále častěji vyskytují články dehonestující vodáctví na naší nejoblíbenější řece Vltavě. Okolo Horního toku Vltavy se pohybuji patnáct let, ať již jako turista či z profesionálních důvodů a prostředí velmi dobře znám. Textů kritizujících vodáky jsem si přečetl za poslední léta mnoho, ale článek na idnes, Řeky nezvládají nápor vodáků, starostové chtějí vybírat mýto za splutí, mě dovedl k napsání tohoto textu a snaze získat relevantní reakce a údaje k dané problematice.

Článek uvádí šest tisíc lidí denně v průběhu sezóny na jezu Herbertov, který se nachází po proudu řeky nedaleko Vyššího Brodu. Z vlastní zkušenosti vím, že tohle je doslova obří nesmysl. Nejexponovanější termín ke splutí jsou svátky 5. a 6. 7., kdy je na řece opravdu velké množství vodáků a drtivá většina obrazového materiálu používaného médii je záměrně z tohoto termínu. Ale i pro tento termín bych považoval číslo za velmi nadsazené. Nikdo netvrdí, že řeka je v sezóně prázdná, ale přeplněná po většinu času v poslední době také není!

Abych se ujistil, položil jsem dotaz Tomáši Kalovi, majiteli půjčovny Cesta sports, která se nachází jako první půjčovna a kiosek na konci Vyššího Brodu s přímým výhledem na řeku: „Vidíme přesně, kolik kolem nás proplouvá lodí. Letos a vloni to bylo výrazně méně, než bývalo dříve. Například letošní červencové svátky byla Vltava poloprázdná, volné chatky v kempech a dostatek lodí v půjčovnách pro každého, kdo přišel“

Tato slova potvrzuje i Josef Šelepa, autor projektu Jihočeský vodácký autobus, který zároveň silně kritizuje názory zastupitelů obce Vyšší Brod a média: „ Autobusy mi v poslední době jezdí poloprázdné, byl jsem nucen propustit některé zaměstnance a po domluvě s kempy a půjčovnami vypravujeme zhruba o třetinu méně svozů. Štve mě, že na idnes se dává prostor naprosto nekonstruktivní kritice několika jedinců a média každoročně omílají stále stejná klišé bez skutečné znalosti prostředí.“

Nutno podotknout, že vyjádření zastupitele Jaroslava Jonáše ve výše zmíněném textu jsou opravdu zvláštní. Mám z toho dojem, že na vodě se pohybují tisíce opilců, kteří nedělají nic jiného než nepořádek. Pochopitelně, že na vodě se pije, ale z vlastní zkušenosti vím, že většina lidí je slušná a chová se slušně! Neurvalce potkáte samozřejmě všude, nejen na vodě.

Majitel půjčovny Ingetour Miloš Pavelec se také vyjadřuje s podivem nad vyjádřeními obce Vyšší Brod o zpoplatnění sjíždění řeky. Díky negativní reklamě nám v poslední době ubývají klienti, čímž se také pochopitelně snižuje částka odváděná obci. Nedává to smysl.“

Na toto vyjádření navazuje část textu týkající se biodiverzity v řece. Přirozeně má vodáctví na život v toku vliv. To je nesporné, ale odborníci vyjadřující se v textu opomněli zmínit celou řadu dalších a neméně závažných vlivů, které se týkají každého toku. Nikdo se nenamáhá být objektivní a zkoumat otázky charakteru množství pesticidů v řece, problematiku hydromorfologie, kdy neustálé úpravy koryta zničily přirozené úkryty ryb, genofond vysazovaných ryb, který vytrvale slábne. Kácení stromů na březích, jež otepluje vodu a snižuje množství kyslíku pro vodní živočichy. Jasná otázka se týká lososovitých ryb, jaká je skutečná prostupnost řeky pro tyto tvory? Z textu vyplývá, že vodáci jsou pomalu vrazi života v řece, ale těch argumentů je přeci mnohem více!

Vodáctví se stalo nedílnou součástí turistického průmyslu, na prázdné řeky lze již vzpomínat jen s nostalgií. Realita zvýšeného počtu lidí v turisticky atraktivních destinacích se řeší všude na světě a regulace jsou samozřejmě legitimním prostředkem, jak udržet přírodu v rovnováze s lidskými aktivitami. Snaživí redaktoři ovšem k diskusi přispívají v tomto článku minimálně. Cesta zákazů je až to poslední, k čemu by se mělo sahat. Nějaká pozitiva a přínosy turismu pro celý region tady nikdo nezmiňuje a nevidí, zaznívá pouze negativní naříkání a lamentace nad opilými vodáky, viz slova vyšebrodského starosty Milana Zálešáka. Pokud to i ostatní zastupitelé města vidí podobnou optikou, pak je tady důvod, zpozornět. Někdo by jim měl vysvětlit, že snaha o zdravý hospodářský rozvoj kraje by měla být také jejich úkolem. Všude na světě se o to snaží, máte-li za domem zlatý důl, je rozumné z něho těžit a ne ho bez rozmyslu omezovat. Všude se hovoří o podpoře málo rozvinutým regionům, používají se peníze na reklamu a využívají různé dotace. Tady naopak chtějí zařadit zpátečku a vrátit se o desítky let zpět, kdy byl Vyšší Brod určitě slušným a ukázněným, spořádaným městečkem s jednoduchými pravidly. Diverzitu a složitost světa nechtějí chápat a omezují se při řízení na své staré a osvědčené recepty zákazů a příkazů. Jako bych už slyšel slova: „Naši občané to tak chtějí“…

Vyjádření charakteru, že je to na Vltavě hrozné, že je to dálnice neodpovídají realitě: „Za poslední léta se podařilo vybudovat silnou a zdravou infrastrukturu, která dokáže pojmout velké množství lidí. Kempy jsou čisté, mají moderní sanitární vybavení, dřezy na umývání nádobí, sprchy jsou samozřejmostí. Snažíme se minimalizovat množství komunálního odpadu, například nápad s vratnými kelímky je skvělý. Všichni provozovatelé za poslední léta investovali do celého segmentu velké množství peněz, o to více nás trápí negativní reklama, týkající se našeho podnikání“ říká majitel Kempu Nové Spolí Jiří Augustin.

Tomáš Kala dodává: „Skokově se zlepšila gastronomie, intenzivně se rozšiřují možnosti dalších volnočasových aktivit a to vše s maximálním ohledem na environmentální prvek. Biodiverzitu v řece nevyřešíme sami, to by s námi někdo musel komunikovat a ne nás jen slepě napadat.“

Všichni majitelé též poukazují na to, že obec Vyšší Brod v žádném případě není jediná, kdo čistí břehy řeky. Spolek půjčoven a kempů na Vltavě každoročně pořádá několik úklidů břehů řeky na vlastní náklady. Je samozřejmě jejich zájmem, aby řeka byla čistá a klienti si pobyt užili. Je jasné, shodují se majitelé vltavských půjčoven a kempů, že problematika Vltavy je mnohem širší než jen vodáctví, ale že vše je řešitelné, rozhodně ovšem ne tím způsobem, že pár lidí bude do médií vytrhávat věci z kontextu a štvát proti jednomu segmentu, přičemž problematických segmentů je mnohem víc.

                                                                                      Jaroslav Červenka

 

 

 

Komentáře:Napsat komentář


Logo Půjčovna raftů Pirát
Logo Odysea
Logo Cesta Sports

login icon Přihlášení
login icon Mapa Vltavy s jezy a kempy
Mapa Vltavy - jezy, kempy
login icon Podrobná mapa služeb
Mapa Vltavy - Služby
login icon Důležité informace