Pohodová Vltava
Pohodová Vltava
Přinášíme informace o zajímavém projektu JEDU VODU, který po loňské premiéře letos opět obohatí břehy naší Vltavy. JEDUVODU slibuje nejen vratné plastové kelímky, ale i záchranáře na některých jezech nebo mobilní toalety na vybraných místech na řece.

Jak to celé funguje? Na místech, kde se prodávají nápoje, v kioscích, limonádových bárkách na vodě a také v některých kempech si může vodák zakoupit plastový vratný kelímek za 50 korun, a ten pak použít opakovaně na další zastávce s občerstvením. Záloha má zajistit, že kelímek neskončí po vypití jako odpad v řece. Zdá se to být jako dobrý nápad. Je ovšem otázkou, zda se tento model prosadí u dostatečného počtu provozovatelů občerstvení, aby se zákazník mohl kelímku zbavit opravdu kdekoliv, kde skončí svou plavbu. Rovněž hygienické otazníky tady vyvstávají, umyje si ho člověk vypití nápoje vodou z řeky nebo jak? Nebo ho snad bude využívat i na vylévání vody z lodě? Pokud ho nějak poškodí, nebude moci být vrácen, jak se to bude posuzovat?

Zdravotnická služba, která bude na jezech, mobilní toalety a další drobné věci mají být financovány z propadlých záloh na kelímky, které si vodáci odvezou domů jako suvenýr nebo které nebudou, jako poškozené, moci být vráceny.

Celou akci podporuje také Jihočeská centrála cestovního ruchu, Lesy ČR nebo Povodí Vltavy. Tvůrce projektu JEDUVODU pan Martin Pavljuk říká, že nechce z řeky jen brát, ale i dávat něco nazpět. Přejme jemu i jeho projektu, aby byl ku prospěchu vodáků i celé řeky. Až uvidíme, jak to bude letos fungovat, přineseme Vám další zprávy.

záchranář v akci

 

Komentáře:Napsat komentář


Vložil: jeduvodu 19.5.2017 17:50
Ahoj ono to vskutku není tak složité, jak se to jednomu může zdát. V letošním roce je pro vodáka připraveno již 10 míst, kde si vodák, který není lhostejný k plýtvání jednorázovým plastem, nebo ten který se rád napije kvalitně z pevného kelímku může vratný kelímek opatřit a vyměnit. Kelímek se po výměně odváží do mycího centra v Českém Krumlově, kde je průmyslově umyt a vysušen pod teplým vzduchem který dosahuje teploty 100 stupňu a tím je zároveň desinfikován. Následně je vložen do boxu, který je hygienicky zabalen a putuje zpět na odbytová místa, aby si vodáci mohli své kelímky měnit. Organizátorům se povedlo dokonce u některých nepartnerských kempů domluvit, že pokud k nim vodák přijede s kelímkem rádi mu ho hygienicky umyjí v barové ruční myčce na sklo stejně jako kdyby přijel se svým kelímkem. takový příslib dostali autoři projektu například od pana Koloucha z Inge tour, ale i dalších kempů, jako je Wiking a podobně. Rádi bychom také uvedli na pravou míru rozmístění toalet, které se nenacházejí u Limonádových bárek, které autor nazívá plovoucí nápojové vory, ale u některých jezů, ale hlavně v partnerských zastávkách. Zajímavé na těchto toaletách je to, že ačkoliv jsou mobilní je zde nepřetržitá úklidová služba, která po každém použití WC vytře očistí a naparfémuje. To vše se děje v duchu zkvalitňování služeb na řece, jejíž značná vytíženost si to přímo žádá. Kelímky sami o sobě vzhledem ke své grafice se stali vyhledávaným suvenýrem z dovolené a tento systém funguje velmi dobře již roky na největších festivalech v zemi, zoologických zahradách a sportovních akcích. V JEDU VODU jsme hrdí na to, že kromě Vltavy mohli umývat kelímky například pro takové akce jako bylo loňské RIO LIPNO, kde byli vratné kelímky s klipem rovněž zavedeny. Jedinou obavu může mít vodák snad v kempech, které nepoužívaji vratné kelímky s klipem, a nemají zde možnost kelímky umývat ve velkém průmyslově a náležitě je vysušit pod teplotou 100 stupňu. Kelímek s klipem je však vždy zárukou, kvalitního servisu a to nejen na Vltavě. S pozdravem Ahooj Vaše JEDU VODU!Logo Půjčovna raftů Pirát
Logo Cesta Sports
Logo Odysea

login icon Přihlášení
login icon Mapa Vltavy s jezy a kempy
Mapa Vltavy - jezy, kempy
login icon Podrobná mapa služeb
Mapa Vltavy - Služby
login icon Důležité informace